Opalování dřeva je v poslední době stále více žádané zejména z estetických důvodů. Při opalování tmavnou měkčí části dřeva, čímž se zvýrazní jeho kresba.
Opalování má však i dlouhou historii, protože to byl a stále je nejlepší způsob ošetření dřeva proti škůdcům, houbám a plísním. Dřevo obsahuje celulózu, která je velkým lákadlem pro hmyz. Při opalování se celulóza neutralizuje, což má za následek, že dřevo již není pro hmyz tak atraktivní.
Já opaluju dřevo už několik let. Proto bych vám chtěl ukázat tři způsoby opalování dřeva, které používám. Na opalování použiji hořák napojený na PB láhev, ale může se použít i plynový hořák na kartušové náplně. Pro hezčí zvýraznění kresby dřeva je dobré dřevo před opalováním přebrousit dohladka.
První způsob je podle mě nejčastěji používaný, neboť je nejjednodušší. Plamenem rovnoměrně přecházíme po dřevě bez zastavení. Postupně nám ztmavnou měkké části dřeva a tvrdé části zůstávají bledé. Doporučuji opalovat dřevo za bezvětří, nebo na místě, kde nafouká. Vítr vám může plamen vyfukovat a pak nebudete mít dřevo rovnoměrně opálené a udělají se vám černé „kaňky“.
opalování dřeva
Zdroj: Lukáš Urblík
opalování dřeva
Zdroj: Lukáš Urblík
opalování dřeva
Zdroj: Lukáš Urblík
opalování dřeva
Zdroj: Lukáš Urblík
Druhý působ opalování dřeva je trošku složitější, neboť při jeho realizaci potřebujeme i úhlovou brusku s Kartáčovací kotoučem pro další zpracování. Začneme tím, že si dřevo opálíme, ale nyní zcela do černá.