- Reklama -aktuálně
Pátek, 19 května, 2023
- Reklama -aktuálně
HobbyJak na převazování a napájení zdiva

Jak na převazování a napájení zdiva

Aby budova vydržela veškerou zátěž, která ji během životnosti čeká, musí být zdi dostatečně pevné, musí mít dostatečnou únosnost. Na únosnost zdiva má mimo jiné zásadní vliv správné uložení a provázání cihel, jakož i napojení vnitřních a obvodových stěn.

Správná délka vazby

Aby vznikla náležitá vazba zdiva, svislé spáry mezi jednotlivými cihlami ve dvou sousedních řadách cihel nad sebou musí být odsazeny alespoň o 40 mm nebo o 4/10 výšky cihly (platí větší údaj). Běžně se minimální délka vazby zdiva hýbe kolem 100 mm, optimální kolem 125 mm, což je obvykle polovina délky cihly.

Vazbu cihel ovlivní založení rohů

Správným založením rohů zdiva zajistíme potřebnou vazbu zdiva. Předpokladem dosažení požadované vazby zdiva obvodových stěn je správné založení rohů. Ideální a mnohem jednodušší je, pokud se to podaří bez nutnosti řezání cihel, jen s použitím doplňkových cihel. Pokud se cihly řežou, třeba samozřejmě dbát, aby seřízli a uložili správným způsobem a především měli po seříznutí správnou délku vzhledem k tloušťku zdiva. Podstatou je střídání řad, které vedou po konec stěny.

Vzorně zhotovené zdivo z z nebroušených cihel na klasickou maltu
Vzorně zhotovené zdivo z z nebroušených cihel na klasickou maltu | Zdroj: domztehly.sk
Založení rohu pomocí doplňkových cihel

Příklad z praxe

Používá se speciální rohová cihla nebo kombinace rohové a poloviční cihly.
Rohové cihly v každém druhém řadě téhož rohu musí být oproti rohové cihle v předchozím řadě otočeny o 90 °.
Pevné spojení mezi poloviční koncovou a rohovou cihlou se docílí nanesením lepicí malty nebo zdicí pěny do styčné spáry mezi oběma cihlami.
Jak správně seříznout cihly při zakládání rohu

Příklad z praxe

U zdiva tlustém 450 mm začíná zdít roh stěny cihlou seříznutou na délku 180 mm a pokračuje se poloviční cihlou nebo cihlou seříznutou na polovičku.
Při zakládání rohu z cihel hrubých 380 mm se roh začíná celou cihlou, zdivo hrubé 300 mm začíná tvarovkou seříznutou na 175 mm nebo poloviční cihlou. Vznikne posun o polovinu délky cihly.
U cihel o tloušťce 250 mm začínáme zdít roh celou cihlou. Nedosáhneme sice poloviční posun cihly v řadě, ale ze statického hlediska to stačí (jde o tenčí cihly).

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper