- Reklama -aktuálně
Sobota, 20 května, 2023
- Reklama -aktuálně
Rady a NávodyJak obnovit nátěr na staré garáži

Jak obnovit nátěr na staré garáži

Rádi byste zrenovovali dřevěnou garážová vrata, která byla roky vystavena povětrnostním vlivům? Pak je důležitý správný výběr povrchového nátěru.

Žádný z příznivců přírodních materiálů jistě neodolá dřevu. Jde o materiál, který má velmi široké využití a vnáší teplo do interiéru či exteriéru. Jeho slabinou však je háklivosť na změny počasí, UV záření a na biologické škůdci. Chcete-li zachovat jeho původní vzhled a kvalitu co nejdéle, zabránit zešednutí a poškození, nesmíte podcenit výběr vhodné impregnace a povrchového nátěru.

Na co je určena impregnace?

Impregnaci je třeba použít na ochranu dřeva v exteriéru nebo ve vlhkých místnostech. „Jde o řidší nátěr, který obsahuje biocidy a vsakuje se hluboko do dřeva. Biocidy se rozdělují na fungicidy, které chrání před plísněmi a houbami, a insekticidy, které ochraňují dřevo před hmyzem ve všech vývojových stádiích, „vysvětluje Samuel Benka, poradce pro aplikaci dekorativních a průmyslových nátěrů firmy Chemolak. Právě vlhké místnosti či nedostatečná konstrukční ochrana dřeva, pro kterou se na povrchu dřeva sbírá voda, představují vhodné prostředí pro rozvoj dřevokazných škůdců. „Pokud je dřevo již napadené, musíte nejdříve identifikovat škůdce a rozsah poškození, následně zvolit vhodný prostředek s biocidy. Nezapomínejte však ani na povrchový, resp. finální nátěr. Ten ochrání dřevo před nástrahami počasí, „pokračuje Benka.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ
Jak ošetřit dřevěnou bránu, aby vám dlouho sloužila
Jak ošetřit dřevěnou bránu, aby vám dlouho sloužila
Nátěry vhodné na starou garážová vrata

Na ochranu dřeva na garážové bráně jsou nejvhodnější lazury. „Lazury nabízejí vysokou ochranu před UV zářením, jsou silně pigmentované, transparentní a zvýrazňují přirozenou kresbu dřeva. Na dřevě vytvoří film, který silně odpuzuje vodu, „radí Monika Linghartová, odbornice na barvy a laky z projektových marketů Hornbach. A pokračuje: „Volte také lazury, které jsou odolné proti otěru. Ideální je hybridní lazura na dřevo, která spojuje hned tři výhody – ochranu před povětrnostními vlivy, ochranu před UV zářením a ochranu před mechem. V takovém případě stačí nanést základní nátěr a dvě vrstvy lazury. „

Na suché dřevo s vlhkostí max. 17% (na představu: čerstvě pokácené dřevo, které jde do sušičky, má vlhkost 80% po vysušení v sušičce se vlhkost sníží na 8 až 12%, je však třeba počítat s přirozenou nasákavostí vlhkosti dřeva z okolí, přičemž výsledná vlhkost tak může být 17 až 18%) je vhodné použít silnovrstvé lazuru. Obecně je silnovrstvá lazura určená spíše k nátěrům dveří, okenic, oken, podbití, obložení domu, tedy rozměrově stálých prvků, které již své vlastnosti, např. vlhkostí a teplotou, nemění.

Tenkovrstvou lazuru můžete nanášet i na vlhčí a méně vyschlé dřevo určené spíše na ploty apod. Na čerstvé dřevo (s vlhkostí nad 20%) se doporučuje použít tenkovrstvou lazuru v kombinaci s impregnačním nátěrem. Pokud použijete silnovrstvé lazuru nebo krycí barvu na trámy, pergoly nebo ploty, které nejsou dokonale suché, lazura se bude časem odlupovat.

Tip: Veškerý nábytek a bytové doplňky na jednom místě
REKONSTRUKCE
KUCHYNĚ
OBKLADY
SANITA
Obložková zárubeň Naturel 90 cm pro tloušťku stěny 8-10 cm bílá levá O1BF90L
Obložková zárubeň Naturel 90 cm pro tloušťku stěny 8-10 cm bílá levá O1BF90L

Vinylová podlaha LVT Pasadena 4,2mm 0,3mm
Vinylová podlaha LVT Pasadena 4,2mm 0,3mm

Posuvné dveře GREG 86 cm antracyt
Posuvné dveře GREG 86 cm antracyt

ELICA LANE WH / A / 72
ELICA LANE WH / A / 72

Posuvné Dveře Marti I Dub sonoma
Posuvné Dveře Marti I Dub sonoma

Grohe Bau Ceramic – Závěsné umyvadlo 65 cm, alpská bílá 39420000
Grohe Bau Ceramic – Závěsné umyvadlo 65 cm, alpská bílá 39420000
Pohodo.sk
Zobrazit vše

„Oleje jsou vhodné k ošetření tvrdých druhů dřeva, ale neposkytují dostatečnou UV ochranu, proto nejsou vhodné pro garážová vrata. Nevhodnou možností je také lakování. Lak na dřevěném povrchu vytvoří stabilní vrstvu laku odolnou proti povětrnostním vlivům, ale lakovaný povrch je citlivý na mechanické poškození. Pokud v něm vznikne prasklinka, do které vnikne voda, dřevo nabobtná a lak roztrhne, „upozorňuje M. Linghartová.

Jaký odstín lazury vybrat

Lazury si můžete nechat namíchat v jakémkoliv odstínu. Obecně platí, že čím světlejší odstín finální úpravy dřeva zvolíte, tím kratší bude životnost natíraného povrchu. Důvodem je minimální obsah pigmentu ve světlých lazur, které dřevo chrání před zašedlé a zčernání. Ve srovnání s tím velmi tmavé odstíny kumulují ve velmi krátkém čase velké množství tepla, tzn. že mnohem rychleji mění svůj objem a dřevo tím více pracuje a bude náchylné na praskání. V tomto případě volte spíše zlatou střední cestu.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper