Nabízíme vám pár rad, které vám pomohou vybrat si „tu pravou“.
Před koupí chladničky si promyslete, jaké potraviny, jaké množství a jak dlouho je budete v ledničce uskladňovat. Podle toho určíte, co vlastně potřebujete – chladničku, mrazničku nebo kombinovanou chladničku s mrazničkou. Změřte si prostor, ve kterém bude chladnička umístěna, protože zbytečné skrývání do výklenků a těsných prostorů, které mají vliv na skutečnou spotřebu energie, se nedoporučuje.
Správně si určete velikost ledničky, zapamatujte si, že kromě vnějších rozměrů je důležitý vnitřní čili využitelný objem. Tyto parametry by měly být uvedeny na energetickém štítku, při kombinované chladničce s mrazničkou zvlášť pro objem chladničky a pro objem mrazničky.
Osobě, která žije sama, stačí přibližně 120-litrová chladnička a na každou další osobu v domácnosti se doporučuje k tomuto číslu připočítat dalších 60 litrů. V prodejně si všimněte měrnou jednotku pro spotřebu energie, ne vždy je uvedena na každém spotřebiči stejně. Setkat se můžete se spotřebou energie v kWh / rok, kWh / 24 hodin, ale i v kWh / 100 litrů / 24 hodin. Abyste věděli určit, který spotřebič je energeticky nejúspornější, třeba si tyto jednotky přepočítat. Všímejte si variabilnost vnitřního prostoru, jednoduchost používání a funkce, které šetří čas, peníze a zaručují bezpečnost.
Při kombinovaných chladničkách věnujte pozornost zmrazovacího výkonu za 24 hodin a teplotě, jakou je mraznička schopna udržet. Zmrazovací výkon je údaj, který říká, kolik kilogramů potravin je mraznička schopna zmrazit za den. Informujte se o podmínkách záruky.
Všimněte si také ekologické hledisko a vyberte si chladničku s ekologickým chladivem (s bezfreónovým chladivem R 134 nebo látkou R 600 – ekologický isobutan).
Jak ušetřit energii s ledničkou
Pro chladničku musíme najít správné místo. Pokud se dá, vyhněme se těsným prostorem a výklenkem, nejlepší je umístit ji minimálně 10 cm od stěny.
Mřížka chladiče na zadní straně chladničky musí zůstat volná.
Chladničku umisťujeme vedle zdroje tepla a vyhněme se dopadu přímých slunečních paprsků.
V zásadě do chladničky uskladňujte vychladlé pokrmy.
Potraviny ukládejte přehledně, protože dveře byste měli otevřít pouze krátce, abyste nenutili chladničku pracovat navíc.
Pravidelně čistěte a kontrolujte těsnění kolem dveří.
Pokud nemáte automatické odmrazování, odmrazujte pravidelně, protože námraza zvyšuje spotřebu elektrické energie.
Alespoň jednou ročně důkladně vyčistěte chladič od prachu.
Důležité věci ve zkratce, které si třeba všimnout:
spotřebu energie, užitný objem, rozměrové parametry, funkce a schopnosti spotřebiče, vnitřní vybavení, při kombinovaných chladničkách zmrazovací výkon mrazničky, životnost, cenu, design a ekologii chladiva.
Redakce radí: Nechte se inspirovat zajímavými články, tipy a nápady, inspirace není nikdy dost.